Instrukcije za pocetnike

Teme vezane uz stacionirano pčelarstvo
n.knezovic
kućna pčela
kućna pčela

Re: Instrukcije za pocetnike

08 Ožu 2014, 23:02

[quote="medino
Moj plan je bio nabaviti nukleuse i oduzeti ramove sa leglom od ove zajednice, a onda im dodati kupljene matice. Pored bagrema kako sam naveo u prvom postu, imam i jaku voćnu pašu, barem tako mislim, jer se samo u okolini od 1 km nalazi par hektara voćnjaka. Sasvim slucajno sam postao pčelar, tako da je to razlog neoganiziranosti i nedovoljnog znanja. Mišljenja sam da se uz predan rad i pravilnu edukaciju to može vrlo brzo nadoknadit, barem kad je neki osnovni nivo u pitanju.[/quote]

Čuvaj se velikih voćnjaka, posebno jabučnjaka. Tu je puno prskanja, a to nije dobro za pčele. Ako je jedan ili dva gazde, tj. vlasnika voćnjaka pokušaj ih obići i vidjeti kada, kako i s čime špricaju voćke. Taj dan zatvoriti košnice.
Ne nabavljati nukleuse, jer u ovoj fazi ti to ne treba. Novoformirane košnice pregraditi lesonitom ili stiroporom. Brzo će se razvijati, pa nukleus nije potreban. Pčela će sama sebe financirati, zato ne propuštaj bagremov med. Dosta si uložio u opremu. Nastavaka imaš, podnicu je lako napraviti. Uzmi poklopnu dasku. Krov ne bi trebao biti problem za napraviti.
Nauči ove godine gledati u košnicu i "čitati" kako pčela funkcionira. Koliko više radiš u košnici kako pčela želi, više ćeš meda i pčela imati.

medino
larva
larva

14 Ožu 2014, 23:35

Hvala na savjetima i izdvojenom vremenu,
voćnjaci su mali porodični, mješavina, ima i jabuke, kruške, šljive, breskve, znate kako to već ide uz obale Save ;) Mislim da neće biti problema sa herbicidima i ostalim.
Da li kod pregrade košnice stiroporom potrebno vršiti neko oblaganje stiropora i ako da kako? Da li je štetan, tj da li ga pčele buše i td, ovo pitam jer je pogodan za utopljavanje ako nekad zatreba? Za pregradu mi je nekako bolji lesonit jer onda mogu širiti sa porastom zajednice...

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

15 Ožu 2014, 18:43

medino je napisao:da li ga pčele buše i td,

Da, izgrizu ga, ja ga koristim u proljeće na letu. Usko leto postepeno same prošire ovisno o brzini koja im je potrebna. Ja ne znam kada im treba pa sam tu stvar prepustio da same pčele odrade - odluče.
Da li je štetan ne znam, nisam primjetio nikakve negativnosti.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

medino
larva
larva

10 Lip 2014, 20:20

Pozdrav pčelari,
kakva je situacija na terenu, jesu prošli problemi oko zaprašivanja komaraca, kako ste ih rješili? Kod mene možda bude zaprašivanje za dva dana, valjda bude sve ok...

Par pitanja :

- Zahvaljujući vašoj pomoći i savjetima oko pripreme društva na proljeće za sad je sve prošlo uredu, tj nisam imao rojenja, sezona je takva kakva jest, tako da savjeti kad je med u pitanju ne mogu pomoći :D Pošto sam imao jedno društvo želio sam povećati, pa sam od tog društva jer je bilo jako napravio novo, tj uzeo otvorenog, zatvorenog legla, meda, polena i stavio u novu košnicu. Svaku noć sam dodavao tom društvu sirup, a dao sam i pola pogaće odma na početku. Danas je peti dan od formiranja tog društva, pa sam malo prije pogledao da vidim koliko i da li ima matičnjaka. Situacija je sljedeća, matičnjaka ima, al ne previše, možda tri do četiri najviše, jedan je baš fin i nalazi se odprilike na sredini rama.
Hrane imaju dosta, da li sad mogu prihranjivati svako drugu noć jer sam dosad svaku noć dodavao sirup? Ako se pitate što nisam kupio maticu, razlog je taj što je nisam mogao nabavit, gdje sam god pitao nema :( svi kažu slaba godina, a mjesta na kojim ima udaljena su par sati vožnje pa sam odlučio ovako da one same sebi proizvedu maticu, treba i to probati zar ne ;)
E sad to novo društvo ima jako malo leto, u početku sam još ubacio stiropora kako bi što više zadržao pčele unutra, stiropor su progrizle, sad normalo izlaze i vraćaju se, danas sam vidio da čak donose i polen ( nije to neki broj pčela da se odma razumijemo :) ). Moje pitanje je da li tom novom društvu trebam dodati još pčela, tj smijem li ga pojačati? Za sad ima oko 4-5 ulica.
-Drugo društvo je baš jako,sad kad sam pregledao ustanovio sam da zauzima sve ulice u obadva nastavka, hrane imaju dosta, pa se bojim da im nije prevelika gužva tj da se sad nebi krenuli rojit, jer sve kipi od pčele. Za nekih 10 dana mi počinje da cvjeta heljda, skoro dva duluma, a nalazi se odma iza košnica, sigurno će tu biti nešto meda, pa bi vas molio za savjet šta da radim, dodati odma još jedan nastavak ili sačekati još koji dan?

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

10 Lip 2014, 21:17

Kakvo je to pitanje? Pa naravno da smiješ pojačati kad se god sjetiš i kad god možeš. Prihrana da ako nema unosa a kakva je godina sirup im je zamjena za nektar ponegdje.
Ovo o maticama sam se uvjerio i prije više desetaka godina, uzgajivači matica su u najmanju ruku smješni (uz nekoliko časnih iznimaka). To je tako svake godine zato se uzdaj use i u svoje .... košnice - pčele.
Iz društva koje kipi uzmi okvir dva stavi u ovo samo pazi da ne preneseš maticu i to je to.
Oko zaprašivanja bude ok ako im ostaviš dosta prozračnosti, na nastavljačama se stavi gore mreža i krov se odigne da ima cirkulacije zraka. Opet čitam da su ponegdje pčelari svoje pčele ugušili od straha od zaprašivanja. Treba shvatiti da je opasnost sat dva u vrijeme tretmana nakon toga je gotovo. Stvarno nema potrebe držati pčele zatvorene dan ili dva i to po ovim vručinama.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
OLIMP
kućna pčela
kućna pčela

13 Ožu 2016, 21:28

Ja sam početnik u pčelarstvu, zanima me mišljenje Vaše, treba odabrati lijek za pčele u 2016.
Što uzeti, molio bih osobe s iskustvom u pčelarstvu kažu i predlože.
Hvala unaprijed!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

21 Ožu 2016, 06:46

Savjet s onim što uzmeš odradi kako spada ne pojačavajući i ne smanjujući "dozu" ili "doze" već onako kako je predviđeno, nemoj kasniti s tretmanom i bit će ok. Možda razmišljaju u smjeru mravlja, timol, oksalna.... uglavnom sve kontra onog što danas preporuča vrhuška HPS-a jer iskreno, pojima blagog nemaju ili imaju debelih interesa pčelarima gurati pod nos insekticide za tretman pčela.

Povratak na “Stacionirano pčelarstvo”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost