Evodija

Teme vezane uz medonosno bilje
Korisnički avatar
Prim
matica
matica

Re: Evodija

12 Sij 2013, 21:24

Da ne otvaram novu temu postaviti ću pitanje ovdje... kako se bliži sjetva evodije iz sjemena (veljača/ožujak), a ja namjeravam pokušati uzgojiti evodiju iz sjemena, zanimaju me vaša iskustva, ukoliko ste ih imali o sjetvi??? Dosta sam pregledao postova o sadnji evodije na drugim forumima pa da provjerim prije nego krenem u sjetvu jel ima tko još ovdje nešto za dodati ili dati kakav savjet prije...

Dobio sam prošlogodišnje sjeme (12.2012.) i prema uputama trebao bi prije sjetve kvasiti sjeme u vodi, netko kaže dan, netko dva dana, bitno da sjeme lagano nabubri i kako bi lakše puknula opna sjemena pri nicanju... zemlju namjeravam koristiti onu za rasadu (paprike, rajčice, itd) i običnu ilovaču s omjerom 1:1.... te sjeme prekriti tik 2-3mm, kažu ne valja preduboko.... kad to napravim stavim kaljiće u prozor s unutarnje strane i održavam vlagu optimalnom za nicanje prozirnom folijom prevučenom preko kaljića sa zemljom dok ne krene nicanje... kažu da se to nicanje zna dosta razvući (3-4-5 tjedana) ali kad krene bude ok...

Nadam se da pozitivnom ishodu sjetve....

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

13 Sij 2013, 22:43

Prošle godine sam u istoj turi sijao; evodiju, amorfu, katalpu i još ponešto pa sam zaboravio izgled sjemena. Sjećam se jednog koje ima izgled braon graha, ali ne znam je li od evodije ili katalpe. Tvrdo je ko željezo. Naljutilo me pa sam odustao. No niklo je skoro usred ljeta, a nicalo je i sljedeće godine jer sam saksiju ostavio vani pa je kisnula.

Bolje je da 1 dan sjeme provede u vodi pa onda posij u saksiju i na kućni prozor. Tako sam se ja penjao ženi na glavu kad sam sijao: paprike (tri vrste), paradajz (3 vrste), feferone, patlidžan..., pa sam joj zauzeo sve prozore. Sad već nemam više volje za to, ali kad sam radio - bilo je odlično. Inače, išao sam na kaljenje sjemena. Kako? U čašu od jogurta stavim sjeme i naspem 1/3 vode te sve stavim vani na prozor kad je veliki minus da smrzne. S takvim sadnicama nikad nisam imao problema kod iznenadnih mrazeva, koji su kod mene skoro redovni. Sretno!

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

16 Sij 2013, 19:59

Ja sadio lani,niklo cca.8sadnica,koje su napredovale ful sporo,dosada ostalo 3kom.na zivotu.
Sadeno u zemlju bas za klijanje,prvo u sobnim uvjetim,kasnije vani u zaklonu, zasad visoke 5cm.
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2013, 20:49

Neznalica je napisao:Prošle godine sam u istoj turi sijao; evodiju, amorfu, katalpu i još ponešto pa sam zaboravio izgled sjemena. Sjećam se jednog koje ima izgled braon graha, ali ne znam je li od evodije ili katalpe. Tvrdo je ko željezo. Naljutilo me pa sam odustao. No niklo je skoro usred ljeta, a nicalo je i sljedeće godine jer sam saksiju ostavio vani pa je kisnula.

Bolje je da 1 dan sjeme provede u vodi pa onda posij u saksiju i na kućni prozor. Tako sam se ja penjao ženi na glavu kad sam sijao: paprike (tri vrste), paradajz (3 vrste), feferone, patlidžan..., pa sam joj zauzeo sve prozore. Sad već nemam više volje za to, ali kad sam radio - bilo je odlično. Inače, išao sam na kaljenje sjemena. Kako? U čašu od jogurta stavim sjeme i naspem 1/3 vode te sve stavim vani na prozor kad je veliki minus da smrzne. S takvim sadnicama nikad nisam imao problema kod iznenadnih mrazeva, koji su kod mene skoro redovni. Sretno!
To kad kažeš da si sijao amorfu,to mi je smiješno ,jer pčelinjak mi je u džungli amorfe.To je korov kojeg je teško iskorijenit,raste ko ludo i voli nizak podvodan teren.S pčelarskog gledišta ,to je jaka peludna paša super za razvoj zajednica i skladištenje peluda al meda daje u 5 g.jednom.Ne jednom me je razočarala.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2013, 20:53

Ma, treba im tepati do Boga miloga pa dodije čovjeku. Recimo, amorfa je negdje korov pa je i zakon unekoliko uzima pod svoje, a ovdje ju niko nije ni vidio pa sam dobio sjemena iz Hrvatske i hoću da je razbacam oko pčelinjaka. Ove, tj. prošle sezone, iza pčelarske kućice sam posadio koječega, ali navalila suša. Tepao sam biljčicama, zalivao ih, ali kad god zalijem, eto krtine i sve izruje. Sredila mi je skoro sve biljčice, paradajz, paprike... Zalivaš i zalivaš, a ono odjednom čuješ: šklooop, i biljka propadne u krtičinu rupu. Koliko me je naljutila, da sam je u onoj huji uhvatio, zubima bih joj presudio. No, u proljeće opet ispočetka, ali ne direktno u zemlju, nego u saksije.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2013, 21:00

Palestinac:
To kad kažeš da si sijao amorfu,to mi je smiješno ,jer pčelinjak mi je u džungli amorfe.To je korov kojeg je teško iskorijenit,raste ko ludo i voli nizak podvodan teren.S pčelarskog gledišta ,to je jaka peludna paša super za razvoj zajednica i skladištenje peluda al meda daje u 5 g.jednom.Ne jednom me je razočarala.

Mimoišli nam se postovi.
Vjerujem da ti je smiješno baš kao što bi i meni bilo smiješno da neko traži drijen ili lijesku, a iznad mog pčelinjaka ima ih za izvoz.
Ma, ne zanima mene ni njen polen niti nektar, nego kao biljka lijepog cvijeta, a oko mene bi joj baš štimalo: vodan teren.
Znaš, ja volim biljke, kalemim, čeprkam još štošta, uglavnom za svoju dušu.
Nisam ni pčelar na med, od pohlepe operisan, i sve što hoću kad idem na pčelinjak u prirodu to je - da uživam: malo oko pčela, oko biljaka, čišćenje, malo i roštilja i tako.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2013, 21:04

Neznalica je napisao:Palestinac:

Mimoišli nam se postovi.
Vjerujem da ti je smiješno baš kao što bi i meni bilo smiješno da neko traži drijen ili lijesku, a iznad mog pčelinjaka ima ih za izvoz.
Ma, ne zanima mene ni njen polen niti nektar, nego kao biljka lijepog cvijeta, a oko mene bi joj baš štimalo: vodan teren.
Znaš, ja volim biljke, kalemim, čeprkam još štošta, uglavnom za svoju dušu.
Nisam ni pčelar na med, od pohlepe operisan, i sve što hoću kad idem na pčelinjak u prirodu to je - da uživam: malo oko pčela, oko biljaka, čišćenje, malo i roštilja i tako.
Jebiga,ti si isti ko i ja ,samo što ja moram unovčit pčele i njihov i svoj trud ,to mi je glavni i jedini posao.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

16 Sij 2013, 21:15

Palestinac:
Jebiga,ti si isti ko i ja ,samo što ja moram unovčit pčele i njihov i svoj trud ,to mi je glavni i jedini posao.

Potpuno te shvatam jer itekako znam težinu tih poslova, strahovanja, nadanja, ponižavanja itd. i zato i tebi i svakom želim sreću. Zato i jesam više puta ponovio: "Hvala Bogu pa mi zalogaj ne zavisi od pčela!"

jjauk
Novi korisnik
Novi korisnik

14 Ožu 2013, 10:09

pozdrav, javljam se iz g.kotara , molio bi informaciju gdje mogu kupiti sjeme evodije ili sadnice cca 3-4 kom
unaprijed se zahvaljujem, moj broj tel 098/1665068

Korisnički avatar
gbionda
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član

14 Ožu 2013, 14:50

Kolega vidi za sadnice u medinsanu,i na njuskalu,ili ti se mozda javi tko od kolega!
I ja bi uzeo bar 5sadnica,vecih kad bi bila neka pristojna cijena,ak nades kaj pametno javi!!
Jednog dana kad zamedi bagrem bit cu spreman.

Povratak na “Pčelarska flora”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 2 gosta