Bijela djetelina

Teme vezane uz medonosno bilje
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Bijela djetelina

09 Srp 2013, 20:18

Počela medit u mom kraju ,ima je puno i sva je pčela na njoj i na metvici (visoka ,barska).Svi korovi (čičak,češljuga ,zlatošipka itd. odlično izgledaju ,ukoliko zamede eto zimnice za pčele . S obzirom da su mi pčele 90% složene za "jesensko - zimski režim " ne bi me začudio i poneki roj početkom kolovoza što ne smeta, trutova ima kao i saća s medom.

prka
kućna pčela
kućna pčela

Re: Bijela djetelina

09 Srp 2013, 20:36

poštovanje,
kakve su karakteristike meda od bijele djeteline / ima li negdje u ponudi meda od bijele djeteline; medno :arrow:
nema frke kod prke

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

09 Srp 2013, 23:06

Jedan moj prijatelj, inače profesionalni pčelar, ima običaj reći: "Kad vidim bijelu djetelinu, dobijem osip!" Kaže da je to znak slabog unosa i kraja godine ovdje kod nas.

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

09 Srp 2013, 23:08

Palestinac:
Svi korovi (čičak,češljuga ,zlatošipka itd. odlično izgledaju ,ukoliko zamede eto zimnice za pčele .

Znam da znaš koliko i kako je prošla godina bila u prosjeku loša, no vjerujem da se sjećaš kako je baš jesen došla kao spas. Kod mene jeste.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

10 Srp 2013, 20:32

Neznalica je napisao:Jedan moj prijatelj, inače profesionalni pčelar, ima običaj reći: "Kad vidim bijelu djetelinu, dobijem osip!" Kaže da je to znak slabog unosa i kraja godine ovdje kod nas.

Pozdrav, svako dobro!
To je istina donekle.Radi se o tihoj paši koja ne puni medišta brzo,međutim.na ovom mom terenu djetelina u kombinaciji s korovima koje spomenuh daje uvijek dobru zimnicu.Teren je prepun biljaka tzv.medonosnih korova .Čuj , ko misli zavrtit vrcaljku taj je na suncokretu, al taj bi lako mogao i tražit pčele na proljeće.To obično tako ide iako i nemora.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

11 Srp 2013, 00:02

Palestinac:
Čuj , ko misli zavrtit vrcaljku taj je na suncokretu, al taj bi lako mogao i tražit pčele na proljeće.To obično tako ide iako i nemora.

Ovom iskustvenom zaključku nemam šta ni dodati niti oduzeti jer zaista tako jeste.

Usput da kažem kakvih sve i nas pčelara ima. Jedan komšija, koji ima fino imanje i vikendicu na Kupresu, žali mi se kako ga je i ove godine prevario pčelar koji je bio na njegovoj zemlji i komodao se kao na svom. No, i ove godine pobjegao, a da mu ni kilo meda nije dao. Zaboravih se raspitati koja li je to poštenjačina. Ako saznam, javim.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

11 Srp 2013, 06:22

Bijela djetelina prije pojave herbicida i ostalog je bila prisutnija sada se svela na dio livadske paše. Svrstana je u kategoriju korova a njena zastupljenost nekad označavala je kvalitetu livade odnosno pašnjaka.
Odmah u početku predavanja izdvojen dio "Med i dijabetis" meda bijele djeteline...
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

11 Srp 2013, 21:57

To je to.Herbicidi su ju uredili a teren gdje jesam nikad baš nikad nije bio obradivo tlo nego pašnjačke površine i tu je stvarno ima puno.Inače boja meda od djeteline je ko i od bagrema ,proziran svjetal med.Još samo da kažem da čist med od bijele djeteline se nemože naći ,puno je korova istovremeno u cvatnji ,bar kod mene.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

11 Srp 2013, 22:25

Eh, hajde pomozite.
Koja je ovo biljka? Inače, pčele je ludo posjećuju, bolje i od bijele djeteline, koje i oko mene ima dosta.

Pozdrav, svako dobro!

Biljka, koja.JPG

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

12 Srp 2013, 17:37

narod voli reći da dva magarca znaju više od jednog, više ljudi više zna... pa smo upitali kolege javio se jedan koji kaže:
Mihalj Kovi Kovac je napisao:divlji bosiljak ima ih i kod a pcele imaju belu mrlju na glavi ili na ledja kad ih posecuju..............

Dakle: Calamintha officinalis Moench ili Divlji bosiljak
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Pčelarska flora”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost