Kukinja,trnina ,trn

Teme vezane uz medonosno bilje
Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Kukinja,trnina ,trn

19 Ožu 2013, 16:10

To su neki od naziva za grm kojem cvatnja samo što nije počela.Plodovi su mu crne okrugle bobe,kiselkaste ,kad ih ofuri mraz ,prva liga.Htjedoh reći da daje dosta nektara ,kod mene je ima puno ,zabijele se šikare i rubovi šume,s okvira kaplje redovno.U knjigama svi pišu o drijenu i prvom nektaru,al s obzirom na zastupljenost u prirodi i koristi za pčele (i ptice) mislim da je kukinja daleko ispred.

Barjaktar
larva
larva

Re: Kukinja,trnina ,trn

19 Ožu 2013, 17:08

Kod mene je ima u izobilju ,kažu knjige da je jako bitna u proljetnom početnom razvoju legla.

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

19 Ožu 2013, 17:41

Barjaktar je napisao:Kod mene je ima u izobilju ,kažu knjige da je jako bitna u proljetnom početnom razvoju legla.
Bogme je,lanjske godine proljetni med što sam vrco,isključivo je bio od kukinje i vrbe, ovo ostalo je mraz uredio.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

19 Ožu 2013, 17:44

Crna trnovina, crni trn, divlje šljivice, dlog, drača, drnula, kukinja, mrki trn, oparnica, trnavka, trnula, trnjina, trnjula....
Palestinac je napisao:Plodovi su mu crne okrugle bobe,kiselkaste ,kad ih ofuri mraz ,prva liga

Ne znam da li je isto sad počinje cvatnja kod nas i uvjek u ovo vrijeme prastare vrste šljive, prapra pra pra šljive svih šljiva kod mene - trnike (vidi slika) nije crna (postoji crna i bijela)
rod:
Slika
a ovako cvate bez obzira da li je mraz, kiša, tuča, snjeg i s obzirom da je prva paša na njoj tisuće pčela rade i sakupljaju nektar i pelud. Kako se obavezno prema tome dobrano opraši rod je neizostavan bilo da li je vrijeme ovakvo ili onakvo, da li ju obrežete ovako ili onako toj je šljivi sasvim svejedno.
šljiva.jpg
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Pčelarska flora”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost