divlja šljiva (mirabele prunus)

Teme vezane uz medonosno bilje
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: divlja šljiva (mirabele prunus)

20 Sij 2013, 21:54

Palestinac je napisao:Sjetio sam se za lijesku,osim što brzo raste ,lako se razmnožava .Iskopaš jarke uz grm u koje ujesen povaljaš grane 90% ,kraj grane ostaviš da viri i zemlje,Zagrneš to zemljom i na iduću jesen evo sadnica,izbiju iz te zatrpane grane nove stabljike s korjenom.Vadi koliko treba i sadi.Lijeska je idealna za takav način razmnošavanja.

Ali ne zaboraviti: pitomu lijesku. Da čovjek ima i koji lješnjak tucnuti (istarski naprimjer).

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

23 Sij 2013, 20:05

Neznalica je napisao:
Palestinac je napisao:Sjetio sam se za lijesku,osim što brzo raste ,lako se razmnožava .Iskopaš jarke uz grm u koje ujesen povaljaš grane 90% ,kraj grane ostaviš da viri i zemlje,Zagrneš to zemljom i na iduću jesen evo sadnica,izbiju iz te zatrpane grane nove stabljike s korjenom.Vadi koliko treba i sadi.Lijeska je idealna za takav način razmnošavanja.

Ali ne zaboraviti: pitomu lijesku. Da čovjek ima i koji lješnjak tucnuti (istarski naprimjer).
Čuj ,ovaj divlji je zanimljiviji ,sitan ,tvrd a kad ga razbiješ često ne nađeš ništa. :lol:

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

24 Sij 2013, 00:08

Palestinac:
Čuj ,ovaj divlji je zanimljiviji ,sitan ,tvrd a kad ga razbiješ često ne nađeš ništa.

Slažem se: prava lutrija. Uostalom, i bez toga to imamo: prazni džepovi. :lol:

Kažu da vjeverica po težini to razlikuje i da nikad neće uzeti prazan.

Pozdrav!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

25 Velj 2013, 18:44

Kolega Neznalica,oštri čakiju ,valja kalemit skoro.Idući tjedan ja krećem s kajsijama ,sad il nikad. emoticon-yes

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

25 Velj 2013, 20:07

Palestinac je napisao:Kolega Neznalica,oštri čakiju ,valja kalemit skoro.Idući tjedan ja krećem s kajsijama ,sad il nikad. emoticon-yes

Tri ćakije spremne, samo čekam vrijeme. Kod mene ne može prije polovine pa i kraja marta, a protegne se i na april.

E, blago tebi, kajsije i breskve su mi "mora", ali prehladno je za njih ovdje. No, ne odustajem.

Pozdrav, svako dobro!

Kalem. kofer, sastav, A.JPG

Kalem. pribor, A.JPG

Kalem. kliještima 5, A.JPG

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

25 Velj 2013, 20:38

A boga ti ,imaš alata za deset radnika.Ti si zaglibio u to kalemljenje malo žešće ,čini mi se. :lol:

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

26 Velj 2013, 19:00

Palestinac je napisao:A boga ti ,imaš alata za deset radnika.Ti si zaglibio u to kalemljenje malo žešće ,čini mi se. :lol:

Pa, rekao si da naoštrim ćakiju.

Jednostavno, volim nastavljati život na život. Uspio sam nakalemiti krušku na jabuku, krušku na glog i još štošta.

Pozdrav, svako dobro!

ninohr
matica
matica

26 Velj 2013, 19:49

Neznalica je napisao:
Kalem. pribor, A.JPG

uspio sam naci kljesta, pretpostavljam kako se radi utor i dio koji ulazi u njega ali bi vas molio ako nije problem da snimite u video i postavite ovdje ili negdje drugdje kako to u stvarnosti napravite i kako nakon toga spoj zastitite ( premaz voskom ili nesto drugo )

leskovic
kućna pčela
kućna pčela

26 Velj 2013, 20:34

kod mene osijek i šira okolina ju zovu još i ringlov ima ih žutih tamno plavih krupnijih i sitnijih,poneki čak prave rakiju od njih.a jednogodišnje su idealne za kalemljenje i okuliranje...to je ono pup pod koru a koru zarežeš u slovo T VEĆA je uspješnost primanja.u današnje vrijeme i voćni rasadnici sve rade na taj način.pozdrav i medno svima

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

27 Velj 2013, 18:56

ninohr je napisao:
Neznalica je napisao:
Kalem. pribor, A.JPG

uspio sam naci kljesta, pretpostavljam kako se radi utor i dio koji ulazi u njega ali bi vas molio ako nije problem da snimite u video i postavite ovdje ili negdje drugdje kako to u stvarnosti napravite i kako nakon toga spoj zastitite ( premaz voskom ili nesto drugo )

Pa, čovječe, što me prije kupovine kliješta ne upita?! Znaš, imaju dvije vrste: 1. Samo jedan nož - omega spoj, 2. Tri vrste noževa.
Jesi li skupo platio?

Video nemam, imam nekih slika, a pojasnićuti sve. Kliješta su ograničena što se tiče debljine kalem-grane. Ne mogu pretanke kao ni predebele - probaj trenirati na bilo čemu (vrba, lijeska...). Samo kalemljenje je priprosto.

Pripremiš plemku iste ili slične debljine kao podloga. Kliještima napraviš utor na podlozi, a na plemki napraviš suprotan utor. Dakle, jedan muški, drugi ženski utor, spojiš i premažeš kalemarskim voskom (kupi, nije skup; može se i napraviti, ali je lakše kupiti). Imaš i zelenkastu tečnu smjesu za zaštitu rana na biljkama, možeš i njome premazati, a može i - ništa. Potom plastičnom, običnom jeftinom izolir-trakom, ili providnim seloteipom, ili najlonom, ili krpom obmotaj kalem i OBAVEZNO ga granama zaštiti jer, đavo je đavo - ptica najprije sleti baš na kalem. Ple,ka (nakalemljeni gornji dio) ne smije imati više od tri pupa: najbolje bi bilo samo 1, a zarad sigurnosti 2. Vrh odrezane plemke isto premaži voskom. Podlogu očisti od grana i pupova da ne bi težila oživljavanju, nego da joj jedini izbor života bude tvoja plemka s pupovima. Obavezno kasnije nadgledaj da podloga ne baci koju mladicu sa stabla ili iz zemlje i to obavezno kidaj jer će inače odbaciti tvoj "presađeni život", a nastaviti prijašnji svoj.

Makazama je brže, ali ja više volim "pješke" jer više uživam.

Ukucaj na googleu "MIGROS" proizvodi i tamo ćeš vidjeti šta sve ima. Ja bih najradije sve ono pokupovao. Znaš, nije meni stalo ni do voćaka niti do meda: stalo mi je do MENE jer na pčelinjaku sam najviše SVOJ.

Pozdrav, svako dobro!

Kalem. kliještima 1, A.JPG
Kalem. kliještima 2, A.JPG

Kalem. kliještima 3, A.JPG

Kalem. kliještima 7, A.JPG

Povratak na “Pčelarska flora”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost