divlja šljiva (mirabele prunus)

Teme vezane uz medonosno bilje
Korisnički avatar
trut81
matica
matica

Re: divlja šljiva (mirabele prunus)

18 Sij 2013, 17:54

muke mu jezeve pa ja ni neznam kaj mi raste u dvoristu ali i ova moja je prava za čelice a da vidite kako rastu mlade oko nje kad nebi kosil to bi brzo zavladalo pozz

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

18 Sij 2013, 20:11

trut81 je napisao:muke mu jezeve pa ja ni neznam kaj mi raste u dvoristu ali i ova moja je prava za čelice a da vidite kako rastu mlade oko nje kad nebi kosil to bi brzo zavladalo pozz
To u jesen povadi s korjenom i presadi negdje,napravi šumu japanske šljive.Možda bude jedno vrcanje više. :lol:

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

18 Sij 2013, 21:12

trut81 je napisao:muke mu jezeve pa ja ni neznam kaj mi raste u dvoristu ali i ova moja je prava za čelice a da vidite kako rastu mlade oko nje kad nebi kosil to bi brzo zavladalo pozz

Jeste, to je oličenje svake sorte iz porodice šljiva. Nevjerovatan broj izdanaka pušta. Ovo što te Palestinac zeza, to je ustvari dobra ideja: izvadi i rasadi negdje gdje ti neće smetati, a onda možeš trenirati kalemljenje: breskvu, bijelu i crnu šljivu, kajsiju, probaj i jabuku i krušku... Vidiš, priroda nam sama nudi, a mi čupamo i uništavamo i idemo po gori kvalitet u prodavnicu.

Kad kupim neku voćku u prodavnici, ja namjerno pustim jednu mladicu ispod kalema da vidim na što je nakalemljena. Već treću godinu gledam mladicu koja je izbila iz korijena podloge na kojoj je ona stubasta patuljasta jabuka. Agronomi kažu da je to neka stvorena podloga: M6 ili M9, tako nekako, a ja hoću da vidim šta će dalje biti. E zato ja volim biti na pčelinjaku jer mi je svaka voćka priča za sebe, baš kao i svaka košnica: DB 12, LR, RV, SLR, alpska, Warreova, Fodorčenkova, Farar, IBN...

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

19 Sij 2013, 08:33

bas sam u jesen posadil oko pcelinjaka tih japanki tako da bude i za zastitu od vjetra ali i za pocetak kad priroda krene posto cvijeta dok jos drugo voce tek pupa pozz

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

19 Sij 2013, 10:05

Te podloge M-9 itd. ne volim zbog puno razloga i neću namjerno na njih kalemit.Daleko je to od prirode.Radim nekoliko vočaka (lako do podloga) kajsija,jabuke,šljive a i to se proda lako ako ćeš dijelit badava.Za oko pčelinjaka mislim da je zakon te zerdelije,lijeska i sve što rano cvate i koristi pčelama jer u rano proljeće kad vrijeme zeza ,to im je blizu a i štiti od vjetra .Ove thuje i sl.zimzelene ograde ,nikako,to je za zaštitu tajkunskih vila od pogleda sirotinje.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

19 Sij 2013, 21:23

trut81 je napisao:bas sam u jesen posadil oko pcelinjaka tih japanki tako da bude i za zastitu od vjetra ali i za pocetak kad priroda krene posto cvijeta dok jos drugo voce tek pupa pozz

Bravo, dobar potez. Dodaj još: neboduću kupinu (prekrasna), koju malinu, crnu i crvenu ribizlu, aroniju, ogrozd, jagodu ... i vidjećeš miline: uvijek imaš šta čačkati, ali i zasladiti.
Pozdrav!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

19 Sij 2013, 21:26

Palestinac je napisao:Te podloge M-9 itd. ne volim zbog puno razloga i neću namjerno na njih kalemit.Daleko je to od prirode.Radim nekoliko vočaka (lako do podloga) kajsija,jabuke,šljive a i to se proda lako ako ćeš dijelit badava.Za oko pčelinjaka mislim da je zakon te zerdelije,lijeska i sve što rano cvate i koristi pčelama jer u rano proljeće kad vrijeme zeza ,to im je blizu a i štiti od vjetra .Ove thuje i sl.zimzelene ograde ,nikako,to je za zaštitu tajkunskih vila od pogleda sirotinje.

Ma, ne volim ih ni ja nikako, i ne trebaju mi nizašto, ali hoću da čačkam nešto. Slažem se svakako za ovo što si nabrojao i imam i više no što si nabrojao, imam i tuje - i pokajao sam se, i tu si upravu, to je za tajkunske vile, a za nas je prirodna hladovina: jabuka, kruška, trešnja, višnja...
Pozdrav!

Korisnički avatar
trut81
matica
matica

20 Sij 2013, 07:44

tuje su dobre da zastite pcele od susjeda ako su blízu meje posto isto brzo rastu ali nema nis bez domacih sorti jedino kaj neke vocke sporo rastu za razliku od tog zelenila

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

20 Sij 2013, 20:46

trut81 je napisao:tuje su dobre da zastite pcele od susjeda ako su blízu meje posto isto brzo rastu ali nema nis bez domacih sorti jedino kaj neke vocke sporo rastu za razliku od tog zelenila

Nema bez voćaka ništa,nemožeš ostat gladan uvijek nešto urodi. :lol:

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

20 Sij 2013, 20:54

Sjetio sam se za lijesku,osim što brzo raste ,lako se razmnožava .Iskopaš jarke uz grm u koje ujesen povaljaš grane 90% ,kraj grane ostaviš da viri i zemlje,Zagrneš to zemljom i na iduću jesen evo sadnica,izbiju iz te zatrpane grane nove stabljike s korjenom.Vadi koliko treba i sadi.Lijeska je idealna za takav način razmnošavanja.

Povratak na “Pčelarska flora”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost