Koja površina medonosne biljke?

Teme vezane uz medonosno bilje
hrki
Novi korisnik
Novi korisnik

Koja površina medonosne biljke?

29 Stu 2012, 22:14

Zanima me kolika površina treba biti pod određenom medonosnom biljkom da bi jedno pčelinje društvo imalo dostatno za pašu?

Ne znam da li će me se shvatiti iz ovog što mene zanima, ali da probam još malo pojasniti

Koliko m2 treba biti recimo pod suncokretom da bi jedno pčelinje društvo tj jedna košnica nastanjena pčelama imala dostatnu pašu??
Tako me zanima za recimo bagem, pa za lipu, kesten, lavandu itd..

Da li je za sve biljke ista površina ili se to razlikuje od biljke do biljke?

P.S. Ne zamjerite ako je glupo pitanje ali ubi se tražeći tu informaciju ali nikako ju naći i ispričavam se administratorima ako sam temu postavio na krivom mjestu!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Koja površina medonosne biljke?

29 Stu 2012, 23:11

hrki je napisao:Zanima me kolika površina treba biti pod određenom medonosnom biljkom da bi jedno pčelinje društvo imalo dostatno za pašu?

Ne znam da li će me se shvatiti iz ovog što mene zanima, ali da probam još malo pojasniti

Koliko m2 treba biti recimo pod suncokretom da bi jedno pčelinje društvo tj jedna košnica nastanjena pčelama imala dostatnu pašu??
Tako me zanima za recimo bagem, pa za lipu, kesten, lavandu itd..

Da li je za sve biljke ista površina ili se to razlikuje od biljke do biljke?
anje apače
P.S. Ne zamjerite ako je glupo pitanje ali ubi se tražeći tu informaciju ali nikako ju naći i ispričavam se administratorima ako sam temu postavio na krivom mjestu!
Pitanje je pametno i ključno za svakog pčelara.Gledaj na pčelinju pašu u hektarima a ne u kvadratima.Tri stabla bagrema il kestena nisu paša ,što više to bolje.Piše se svašta o medenju u stilu 1ha bagrema može dati 1t meda,u praksi može dati i 0 kg meda.Pogledaj si knjigu o medonosnom bilju autora F. Šimić ili nešto novije ako ima.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

30 Stu 2012, 08:08

Pčelinja paša spada u osnove bavljenja pčelarstvom. Slažem se da je pitanje je pametno i ključno za svakog pčelara jer kod nas ali i u svijetu ima medonosnih biljaka, medonosnijih od najmedonosnijih paša koje inače koristimo, no nažalost nisu rasprostranjene u velikom broju na određenoj lokaciji da bi ih pčelari mogli u ozbiljnijoj mjeri i koristiti.
Nažalost ljudi koji su radili katastar pčelinjih paša i za to potrošili nekoliko miljuna kuna su "pčelarski profiteri" koji ili nemaju pojima o pčelinjoj paši niti o pčelarstvu radili su da bude zabilježeno kako nešto rade. Moguće su to na taj način odradili namjerno (?!) kako bi svoje pčelce mogli seliti kuda im i kada im paše nauštrb ostatalih ili da nemaju preveliku konkurenciju na pojedinim pašama, no to je opet priča za sebe i uređeno je tako da nitko ne razumije niti koristi ... no nećemo sad pokvariti dobru temu s činjenicama! :lol:

Povećavati ili doseljavati broj košnica na neku lokaciju za koju nema preduvjeta ili se ne ispitaju je nerazumno i glupo. Mednost biljaka uz ključnu brojnost s druge strane ovisi o nekoliko čimbenika, dakle osim površine i zastupljenosti medonosnog bilja prije svega ovisi o vremenskim uvjetima a svi znamo (bar mislimo da znamo) kako sama proizvodnja nektara po hektaru površine ima svojih granica. Uz poznavanje okolnog bilja i medenje koriste prije svega kontrolna vaga na pčelinjaku ili više naravno. Za medenje pojedine biljke trebaju biti stvoreni uvjeti: Toplina, vlažnost zraka i vlaga u tlu. Biljke s većim cvjetovima su medonosnije pa i o tome ovisi broj biljaka po hektaru. No, facelija će s druge strane u idealnim uvjetima dati u odnosu na suncokret i do deset puta više meda po hektaru. Kontrolnim mjerenjem približno se točno/precizno određuje kada nastupa glavni intenzitet pčelinje paše. To je trebalo biti prikazano unutar prije spomenutog katastra koji su neki koristili za privatnu prčiju i trošenje sredstava za ništa (ili nešto ...).

Profesor Hohlov je ustvrdio (prepisujem) kako zeljaste biljke daju približn ooko 32 kg meda s hektara, šiblje 110 kg meda s hektara, a drveće čak do 240 kg meda s hektara.

p.s. ajmo malo sad filozofirati, dobra košnica proizvodi med, koji je najpoznatiji proizvod pčelarstva. No dobar pčelar će iz jedne košnice dobiti deset puta više od drugog (financijski). To je nasljeđena praksa iz prošlih stoljeća kada je pčelar proizvodio med i kao takvog ga plasirao uz sigurnu naplatu. Zato je u pčelarstvu još i danas uobičajeno da vas pitaju sa koliko košnica pčelarite, a ne koliki vam je financijski učinak po košnici. emoticon-flower

Edit: dodatak screenshot medenja
Prilog
Screenshot.jpg
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

barni 01
Čmela član
Čmela član
Pčelarska udruga: čmela
Kontakt:

30 Stu 2012, 10:15

za jednu kilu meda pčela mora posjetiti 28000 cvijetova sad računaj na kojoj biljki ima kolko cvijetova
poz...

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

30 Stu 2012, 11:00

barni 01 je napisao:za jednu kilu meda pčela mora posjetiti 28000 cvijetova sad računaj na kojoj biljki ima kolko cvijetova
poz...

Ali kojih cvjetova, nije isto posjećuje li bagremov, facelijin ili cvijet lavande. To su općenite brojke za panoe koje čitaju kupci kod prodaje meda, mi sada raspravljamo o nečem drugom.
Da bi napunila svoj medni želudac medonosna pčela mora obići kod pamuka više od 100 cvjetova, kod voćki 200—300 cvjetova, a sitnih cvjetovadjeteline i lucerne više od 1.000. Znači za kilu meda ne posjećuje isti broj cvjetova kod različitih biljaka sa različitim cvjetovima i to je nadam se jasna i razumljiva činjenica. Sve ostalo spada u pčelarev marketing.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

barni 01
Čmela član
Čmela član
Kontakt:

30 Stu 2012, 11:05

ima ti tablica koliko košnica po hehtaru budem ja našel pa je poslal tu da se vidi
na tablici su izračunate košnice i koliko ovisi o oprašivanju pčele te kulture
poz...

barni 01
Čmela član
Čmela član
Kontakt:

30 Stu 2012, 21:22

barni 01 je napisao:ima ti tablica koliko košnica po hehtaru budem ja našel pa je poslal tu da se vidi
na tablici su izračunate košnice i koliko ovisi o oprašivanju pčele te kulture
poz...

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=& ... iEItbHF1mw
zanimljivo štivo
poz...

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

01 Pro 2012, 17:56

Sve je to ok ,međutim,knjiga "naše medonosno bilje" od Filipa Šimića izdano 1980 g.mislim da daje najpotpunije odgovore o pašama ,medenju itd.Ima je po gradskim knjižnicama a može se i kupit po antikvarijatima knjiga(internet) Po meni ,to svaki pčelar treba pročitati. emoticon-yes

Povratak na “Pčelarska flora”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost