Pčele uče promatrajući druge

Ova je tema predviđena za rasprave o tekstovima, slikama i ostalim stvarime vezanim uz pčelarstvo objavljenim u drugim medijima.
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Pčele uče promatrajući druge

24 Velj 2017, 18:10

Istraživači Sveučilišta Queen Mary u Londonu objavili su nove dokaze provedeni na bumbarima pokazuju kako pčele uče promatrajući druge u obavljanju nekih zadataka. Ovaj puta kao što video prikazuje bumbari su učili kako napraviti određen zadatak ne bi li pokrenuli polugu koja im daje hranu u čemu su mnogo uspješniji nego se do sada mislilo. Bumbari mogu naučiti kako manevrirati loptom gledajući druge kako obavljaju taj zadatak što vjerojatno primjenjuju na treninzima i u nekim našim nogometnim klubovima. Pčele pokazuju kako mogu naučiti povući, gurati, pa čak i okretati polugu ne bi li im to omogučilo pristup hrani.
video možete pogledati klikom na link:
http://www.pcelarstvo.hr/index.php/vije ... juci-druge
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

Re: Pčele uče promatrajući druge

26 Velj 2017, 18:00

Potencijal prilagodbe i učenja kod životinja pa tako i insekata je fascinantan,tako da sam katkad dobrano zbunjen ljudskom dominacijom na svim i po svim segmentima života.Nekako, taj razum - intelekt- slobodna volja i ostale osobine svojstvene samo čovjeku,mislim da je to klimavo ko babin zub.Stvari su puno kompliciranije.

Limeni Nos
Novi korisnik
Novi korisnik

Re: Pčele uče promatrajući druge

27 Velj 2017, 22:38

Palestinac je napisao:Potencijal prilagodbe i učenja kod životinja pa tako i insekata je fascinantan,tako da sam katkad dobrano zbunjen ljudskom dominacijom na svim i po svim segmentima života.Nekako, taj razum - intelekt- slobodna volja i ostale osobine svojstvene samo čovjeku,mislim da je to klimavo ko babin zub.Stvari su puno kompliciranije.

Jesmo li dominanti uistinu?

Komarci su nas nadjačali npr. i ne možemo im ništa :) (svima)

Pčele su pametne već milijun godina a ljudi evoluirali do savršenstva pa i dalje tamane jedni druge... :lol:

Povratak na “Iz medija”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost