Šta ja to hoću?

Pčelarski dnevnik forum člana "Neznalica" ...
Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

Re: Šta ja to hoću?

29 Srp 2013, 16:19

Dobitna formula za sreću i dobar osjećaj je navodno kako tvrdi Dr. Kashdan ovakva:
(Mx16 + + CX1 LX2) + (TX5 + + NX2 Bx33).
izvor: dailymail.co.uk

Pojašnjenje sastavnica:
M - Živjeti u trenutku
C - Budite znatiželjni
L - Radite ono što volite
T - Mislite prvenstveno na druge
N - Njegujte odnose
B - pazite na svoje tijelo

Neznalica, mi se ne poznajemo ne znam paziš li na svoje tijelo (B ) :lol: ali kad sam vidio formulu ovako na prvu sam ju povezao s ovom temom i tvojim korisničkim imenom [trink39.gif]
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

30 Srp 2013, 00:09

Akarlovic:
Neznalica, mi se ne poznajemo ne znam paziš li na svoje tijelo (B ) :lol: ali kad sam vidio formulu ovako na prvu sam ju povezao s ovom temom i tvojim korisničkim imenom [trink39.gif]

A ti? Ima li tebe tu negdje?

Bio sam upravu, u pološki se stropoštalo medišno saće sa tri rama i na sva tri pukle donje žice. Hajde da sam stavljao satnu osnovu pa je utapao, pomislio bih da sam oštetio žicu pregrijavanjem, ali na svim ramovima su bile samo starter-trakice dužine 7-10 cm i visine 1 cm.
Kako ono kažu: "Tuđa ruka svraba ne češe!" Dao sam sinovima da uvuku žice prije naseljavanja. Iako već odavno koristim samo rosfrajnu žicu tamo gdje je nužna, na polici je bio i jedan kolut one obične tanke žice. E, tu su momci uvukli, a ja nisam kontrolisao. Uh, sto belaja s pološkom, no vidjećemo ko će koga matirati.

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

30 Srp 2013, 13:40

S pravom je Andrić rekao da se ljudskog lica i zvjezdanog neba nikad čovjek neće moći nagledati (parafrazirano).

Pozdrav, svako dobro!

Ode sunce, A.JPG

Panorama, 11.07., A.JPG

Naravno, obe slike su s pčelinjaka.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

30 Srp 2013, 13:47

Neznalica je napisao:A ti? Ima li tebe tu negdje?

Našlo bi se unutar toga valjda nešto i za mene ... a sad baš da pazim na tjelo ne znam :D
Slika "Ode sunce" je ispala stvarno savršeno, drugi puta malo objektiv prema gore. emoticon-yes
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

30 Srp 2013, 14:05

Akarlovic:
drugi puta malo objektiv prema gore. emoticon-yes

Upravu si, ali u to doba sam redovno iscrpljen i na kraju snage pa samo okinem kad mi nešto zapne za oko. Promakne tu dosta finijih prizora jer: umor, znoj, ćoravost (dok namjestim ćale...) itd., sve to sputava čovjeka, a ponekad sam, priznajem, i lijen da pomaknem stražnjicu pa tako samo posmatram i uživam. Sebičnost?! Nije, nego lijenost.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Jučer sam na vreli krov košnice istresao varoe iz trutovskih ćelija i posmatrao ih kako se koprcaju, umjesto da siđem do vikendice, uzmem fotoaparat i uslikam ili i snimim jer na aparatu imam mogućnost i snimanja. Jučer nisam, a danas mi krivo, ne zbog mene, ne zbog nekakvog ega, nego zbog toga i samo zbog toga što bi to nekome pomoglo (ima ih koji nisu varou, krpelja, moljca, malog moljca... vidjeli uživo).

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Kol 2013, 00:32

Kad sjednem da odmorim i razmislim, onda to činim ovdje:

Sto pred vikendicom, A.JPG

a odatle vidim ovo:

Etaža pod Goricom, A.JPG

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

03 Kol 2013, 00:45

Hoću ovo:

DB 12, široki poluramovi, A.JPG

a, bogami, i ovo:

DB 12, široki poluramovi, 2 A.JPG

Pozdrav, svako dobro!

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

06 Kol 2013, 23:55

Kazali su davno: "Na greškama se uči!"

Košnice sa nepokretnim saćem?! Ne trebaju mi za prinos, to je sigurno. Između ostalih imam (imao sam do juče) i kranjić (daščaru) bez ikakvih ramova, satonoša ili bilo kojeg drugog miješanja: ja samo sklepao daščaru (kranjić), stresao roj, a sve ostalo pčele uradile. Rojila se triput, bila teška kao olovo, nesparena matica i - ho-pa, cupa; eno je sad u radioni. Malo ću "čitati" iz nje. Evo, neka i drugi vide ponešto od toga.

Pozdrav, svako dobro!

Kranjić, A.JPG

Kranjić, 1 A.JPG

Kranjić, 2 A.JPG

Kranjić, 3 A.JPG

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Kontakt:

07 Kol 2013, 10:04

Da, imao sam (imam još al je prazna) sličnu koju sam sklopio za 5 minuta od dasaka koje su mi bile pri ruci ali sa 5 LR okviria. To ako se ostavi "da samo radi" doslovno izbacuje rojeve koje samo treba pokupiti. Za sve se pčele pobrinu same. Rojevi znaju biti manji što je i normalno s obzirom na veličinu nastambe i broj koji izlazi tijekom sezone ali žilavi i željni napredovanja. Potražit ću sliku ako ne nađem poslikam praznu.

Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

07 Kol 2013, 17:53

E, ja svoju, bogami, nisam sklopio za 5 minuta jer je piramidalnog oblika.
Nekoliko sličnih varijanti imam naseljene, kako bih mogao vidjeti ponešto: gradnju, način gradnje, ćelije, rasponi itd., a to je nešto kao ovo na slici:

Kranjić, 4 A.JPG

a prošle godine je bila kao beton pa sam joj ove godine dodao Homičev podmet:

Kranjić, K26, 23.02.2013, A.JPG

gdje se vidi odlomljeno saće. Kad sam je ipak odlučio malo odozdo pogledati, prilikom dizanja, odlomila se ručka od težine. Ipak sam, uz pomoć sina, uspio zaviriti: odozdo vidio sijaset prekrasnih matičnjaka, a onda sam se pokušao igrati šaha s njom: podmetnuo joj alpski nastavak, a na vrhu prorezao prolaz:

Kranjić, 9 A.JPG

pa sam dodao nastavak od one moje sedmoramne izvedbe, no - zakasnio sam, ali uvijek ima popravni.

Znaš šta je zanimljivo? Jednom sam je posmatrao, znajući da mora biti ono što si spomenuo:
doslovno izbacuje rojeve koje samo treba pokupiti
pa sam odlučio zezati se malo s njom, podmećući pod nju i dodajući nastavke. Kad sam premjerio, začudio sam se: donjem dijelu TAČNO štima za podmet alpska, a za nastavak, opet TAČNO, štima ona sedmoramna, tako da sam imao sve gotovo i nisam morao ići u radionu praviti bilo šta, kao što ću sada ići pošto je žega da Bog sačuva pa je ugodnije u radioni-garaži (prerađujem nastavke i ramove DB 12, a sigurno će naumpasti još štogod jer pčelarstvo je "đavolja" igra).

Pozdrav, svako dobro!

Povratak na “Šta ja to hoću?!”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost