Apimel med??

Pitanja i odgovori građana vezani uz pčele i pčelinje proizvode
Neznalica
stari pčelac
stari pčelac

Re: Apimel med??

11 Ožu 2013, 13:12

Zlax:
Hm...dakle zaboravio sam napisati da sam kupio količinu od 250 grama, što bi značilo da bi kila tog meda bila 80 kuna!!!

I pretpostavljao sam da je tako pa sam naveo cijenu SAMO 1 kg meda. Tu, u tom "medu" su još i dodaci, koji poskupljuju tu kombinaciju. Inače sam protivnik ubacivanja u med kojekakvih dodataka, no svako ima pravo da radi i kupuje šta hoće. U pravilu, u med bih ubacio samo pčelinje proizvode.

Primjer cijena. Ako u teglu meda (720 ml) ubacim 10 g mliječi, onda to košta oko 30 eura/evra, tako da bi ona tvoja tegla koštala oko 7-8 eura.

Ostalo ti je Akarlovic već objasnio.

Pozdrav, svako dobro!

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

11 Ožu 2013, 13:18

Da ali Pravilnik o medu jasno je objasnio što je to med. Ako ubaciš npr kakao ili čaj što li već sve ne u med to više ne možeš nazvati med.
Medonosne pčele i samo medonosne pčele proizvode med.
Med jest sladak, gust, viskozni, tekući ili kristaliziran proizvod što ga medonosne pčele proizvode od nektara cvjetova medonosnih biljaka ili od medne rose, koje pčele skupljaju, dodaju mu vlastite specifične tvari i odlažu u stanice saća da sazrije.

To jasno ne znači da marmelada od šljiva nije jestiva i da je otrovna no ne možemo ju nazvati med jerse drugačije proizvod ili na primjer maslac kikirikija koji meni osobno ima bljak okus, to nije prema pravilniku med. ;)

EDIT:
Ne budi ja ljen pogledao sam površno Pravilniko dodatku prehrani, pa Pravilnik o medu, pa Pravilnik o etiketiranju za ovaj proizod I SVE SLIČNE NA TRŽIŠTU usput na koje naiđemo trebat ću dodatne konzultacije sa nadležnim tijelima. Bude li se pokazalo da se krši Zakon/Pravilnik podnosimo i za njega prijavu.

Označavanje, reklamiranje i prezentiranje dodataka prehrani mora biti takvo da:

proizvodu ne pripisuje svojstva prevencije, terapije i liječenja bolesti ljudi ili upućuje na takva svojstva,
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

petar
Novi korisnik
Novi korisnik

08 Ruj 2014, 10:23

i ja sam znao viđati taj med na policama stalno, bio je dosta jeftin i iskreno, izbjegavao sam ga, iako se dalo naći i skupljih varijanti sa naljepnicama pčelara ali nekako mislim, čim je u trgovini da to nije to..nekako imam averziju prema tome :) Nisam znao da je apimel tako neslavno završio! Već dugo uzimam domaći med za koji znam da je 100% prirodan.

Nickos78
Novi korisnik
Novi korisnik

01 Lis 2015, 08:50

slazem se s tobom @petar. Domaci med, je jos uvijek 100% prirodan bez kemikalija il cega :)

Korisnički avatar
Palestinac
stari pčelac
stari pčelac

04 Lis 2015, 20:11

Nickos78 je napisao:slazem se s tobom @petar. Domaci med, je jos uvijek 100% prirodan bez kemikalija il cega :)
Prodajem svoj med po pijacama ,a med je od "tehnološke obrade" prošao vrcaljku i ne baš presitno cjedilo i drito staklenka.I mogu reći da malo - skroz malo ljudi prepoznaje taj moj stil - zrel ,poklopljen med u staklenku.Jednostavno , vole ušminkane i žešće filtrirane medove ,a mnogi zbog privlačne cijene i patvorine .Pod ovo ,ušminkano ,spada i grijanje meda (što narušava kvalitet meda) al jbg. nevole "ušećeren" med i bog.Ljudi su ,većinom nepismeni kad je pitanju med i povodljivi da bog sačuva.Veća vjera u švercere neg u pčelare .Tako stvari stoje ovdje u Slavoniji.

emil_st
Novi korisnik
Novi korisnik

16 Ožu 2017, 20:05

Poštovanje.

Ispričavam se što dižem ovu temu iz mrtvih, treba mi savjet. Prije par dana sam u trgovini kupio med od predmetnog proizvođača/trgovca, jer je jedini od ponuđenih na sebi imao deklaraciju "proizvedeno u HR". Radi se o vrcanom medu od kadulje. Med je bio potpuno kristaliziran, cijena je bila relativno visoka, pa sam zaključio da je to to. Naravno, kad sam ga degustirao druga priča. Izgleda kao krupni šećer preliven sirupom, otapa se u hladnoj vodi, lijepi se po prstima, ima bezvezan okus... malo tražilica i eto mene ovdje.

Jučer sam slučajno naišao na med od lokalnog proizvođača koji je u svim kategorijama mog laičkog testiranja bio ispravan.

Pitanje je kako i gdje prijaviti/poslati na analizu/prekontrolirati Apimelov med? Hvala.

Korisnički avatar
akarlovic
Pčelarstvo Online član
Pčelarstvo Online član
Pčelarska udruga: Pčelarstvo OnLine
Kontakt:

18 Ožu 2017, 07:55

Da, poznata priča, kako po mom skromnom mišljenju ovo spada u težak gospodarski kriminal možete se obratiti i odjelu gospodarskog kriminaliteta ili na adrese dolje i/ili i na jedno i na drugo što je ponekad učinkovitije. Možete li mi na email antun.karlovic@gmail.com. poslati podatke o medu i gdje je kupljen pa da se i mi pomalo paralelno angažiramo i provjerimo u svom labosu?
Inspekcije:
Prijave inspekcijama se mogu uputiti putem e-mail adrese prijava@mps.hr.
Kontakt podaci za prijave vezane za područje kvalitete hrane i stočne hrane, ekoloških proizvoda, vina i jakih alkoholnih pića u maloprodaji.
U Ministarstvu poljoprivrede, Upravi poljoprivrede i prehrambene industrije, Sektoru inspekcija u poljoprivredi raspoređeno je 40 gospodarskih inspektora koji su u Državnom inspektoratu primarno obavljali inspekcijske nadzore vezane za kvalitetu hrane i stočne hrane u maloprodaji.
Stranke mogu sve informacije i svoje prijave vezane za područje kvalitete hrane i stočne hrane, ekoloških proizvoda, vina i jakih alkoholnih pića u maloprodaji, dobiti i/ili dostaviti na sljedeće adrese:
Ministarstvo poljoprivrede
Uprave poljoprivrede i prehrambene industrije
Sektora inspekcija u poljoprivredi

• Odjel-područna jedinica Zagreb (područje Grada Zagreba, Zagrebačke,
    Bjelovarsko-bilogorske, Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije)
    voditeljica Odjela Božica Arapović, telefon 01/6443-226, tel/fax: 01/644-3899, 10000
    ZAGREB, Planinska 2a
  • Odjel-područna jedinice Varaždin (područje Varaždinske, Međimurske,
    Koprivničko-križevačke i Krapinsko-zagorske županije)
    Voditelj Odjela dr.sc. Josip Haramija, telefon 048/674-555, tel/fax: 048/674-556, 48
    000 KOPRIVNICA, Florijanski trg 9
  • Odjel-područna jedinica Osijek (područje Osječko-baranjske, Vukovarskosrijemske,
    Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije)
    voditelja Odjela Zvonimir Ivičić, telefon 031/700-891, tel/fax: 031/700-900, Kralja
    Tomislava 53, 31 300 BELI MANASTIR
  • Odjel-područna jedinica Rijeka (područje Primorsko-goranske, Istarske i Ličkosenjske
    županije)
    Voditeljica Odjela Goranka Horaček telefon 051/811-117, tel/fax: 051/811-117, 51300
    DELNICE, Trg 138. brigade HV 4
  • Odjel-područna jedinica Split (područje Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske,
    Zadarske i Dubrovačko-neretvanske županije)
    Voditelj Odjela Damir Bosiljevac, telefon 021/308-210, tel/fax: 021/308-210, 21 000
    SPLIT, Zrinjsko – Frankopanska 64
http://www.mps.hr/UserDocsImages/kontak ... ektora.pdf

A bude li problema obratite se nama pa ćemo ga mi pokušati riješiti na svoj način.
Oprez pčelar: on dosađuje svojim prijateljima, rodbini, poslovnim partnerima, mužu ili ženi, djeci i roditeljima pričajući bez prestanka o pčelama i njihovim proizvodima!

Povratak na “Pitanja i odgovori kupaca vezani uz pčele i pčelinje proizvode.”

Korisnika online

Korisnika: Nema registriranih članova i 1 gost